Den matek

Den matek letos připadá na neděli 11. května. Slavíte tento svátek? My se ségrou dáváme mamce malé dárky. Junior zatím nic moc vyrobit neumí, ale pusinky dává nejsladší :-).

Níže něco málo z historie tohoto svátku (Zdroj: Wikipedie)

Den matek je den, kdy vzdáváme poctu našim matkám. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic, např. jinak ve Velké Británii (4. postní neděli), jinak v arabských zemích (21. červen) a mnoho dalších. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. Jeho původ je už ve starověkém Řecku, kdy se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. O pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek, konající se druhou květnovou neděli.

České republice se slaví podle amerického vzoru rovněž druhou květnovou neděli. V Československu se začal slavit tento svátek v roce1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl zatlačen do pozadí komunisty propagovanými oslavamiMezinárodního dne žen, ve zkratce MDŽ (slaveného vždy 8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně. MDŽ se ale zachovává také, podobně, jako v jiných zemích. V některých zemích se oba svátky sloučily.

Tento den doplňuje Den otců, který oslavuje otce a slaví se vždy třetí neděli v červnu.

Nakonec pár tipů na malé radosti pro maminky 🙂

Zdroje obrázků: Pinterest, vlastní archív
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice News se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Den matek

  1. Sedmi napsal:

    moc neslavíme, ale třeba letos muž překvapí 🙂 já alespoň cinknu mamce přes Skype…

  2. avespasseri napsal:

    S údivem zjišťuju, že nějak cítím silný odpor vůči svátkům :-))) Snáším jen Vánoce (asi ze stejného důvodu, jako se mi z tvých fotek nejvíc líbí ta s palačinkami :-)). Ještě tak nějaký svátek masáží bych brala 🙂 Jinak neslavím pořádně ani jmeniny, ani narozeniny… nejsem nějak slavící typ… zvláštní…

    • Jo, palačinky s jahodami jsou super 🙂 Mně poslední dobou přepadá předvánoční depka, která ale 24. zmizí a mám důvod se radovat kvůli Juniorovi. Kdybychom byli bez dětí, tak mě asi depka drží i na Štědrý den.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s