IKEA projekt – Šetrnější domov

Ahoj!

Dnes mám pro vás další pokračování mého malého seriálu „U nás doma“, ale také vám musím napsat o skvělém projektu firmy IKEA, do kterého jsem se s velkou radostí zapojila.

Švédskou značku IKEA asi není třeba představovat. Kromě hezkého designu a výborných nápadů na využití každého místa v bytě u nich najdete i výrobky, se kterými můžete ušetřit vaše peníze a váš čas. Poslední dobou je toto téma hodně aktuální. Nechci se tu rozepisovat o nějaké ukrutné ekologické kampani, protože ani já nepatřím mezi „biomatky“ a ani IKEA nelpí na stoprocentně bio a ekologických věcech. Nicméně snažíme se všichni – zamyslet se nad naším chováním, vyprodukovat méně odpadů, vhodně je roztřídit, pomoci alespoň částečně k recyklaci, spotřebovávat méně vody a energie, pokud je to možné začít si pěstovat některé rostliny i doma, používat věci víckrát a třeba i k jiným účelům, než ke kterým byly původně určeny. Možností se najde spousta.

IKEA svůj projekt nazvala Šetrnější domov. Myslím, že název to vystihuje přesně. Nejde o přehnaně ekologickou aktivitu, ale o zamyšlení se nad úsporami ve všech oblastech našeho žití. Kromě peněz lze totiž krásně ušetřit i čas strávený například vařením, mytím nádobí anebo i pobíháním po obchodech, když máte čerstvé bylinky a některé jiné plodiny na zahradě či na balkoně.
Cílem projektu je tedy šířit osvětu, přimět lidi k zamyšlení nad jejich počínáním a chodem jejich domácnosti, přinést tipy a návody, jak lze ušetřit. Proto také oslovili blogery s různým zaměřením, protože každý si projekt uchopí po svém a přijde s jinými nápady.
Mohli jsme si v IKEA vybrat výrobky, které budou v souladu s ideou úsporné domácnosti a vyzkoušet si v naší domácnosti, jak se nám při jejich používání budou změny dařit.
Musím napsat, že mě tento projekt moc baví. Nejdřív jsem si myslela, že v novém bytě nebudu nic předělávat… ale když jsem se zamyslela nad naším fungováním, tak jsem našla spoustu oblastí, které se dají zefektivnit. A vůbec nejde o stavební úpravy či o nový nábytek :-).
V minulém článku o našem domově jsem vám psala, jak se snažíme ušetřit na úniku tepla, jak se snažíme uspořit místo centrálním datovým uložištěm, či jak šetříme náš čas ovládáním bytu na dálku. Dnes jsou na řadě každodenní činnosti.

Na čem všem se dá doma šetřit? 

S mužem jsme se zamýšleli, jak bychom mohli chod naší domácnosti zefektivnit. Nešlo nám přitom jenom o šetření peněz, ale také o lepší nakládání s naším časem, změnu některých domácích činností. Jaké změny u nás nastaly?

LED světla, lampy, výměna žárovek
Významná nákladová položka, na které se dá v naší domácnosti ušetřit, je spotřeba elektrické energie při svícení. Rozhodli jsme se tedy vyměnit všechny klasické žárovky za jejich LED varianty. LED žárovky vydrží až 50 000 hodin, nevadí jim časté zapínání, jsou vysoce úsporné a neobsahují například jedovatou rtuť.
Pořídili jsme zároveň i nové lampy – vysokou lampu do obýváku vedle sedačky, stropní svítidlo do Juniorova pokojíčku, lustr do pracovny a pracovní lampičky pro Juniora a pro mě na stůl. Ve zbytku stávajících svítidel jsme vyměnili alespoň žárovky.
Nesmím opomenout pro uživatele hodně příjemnou vlastnost – LED žárovky nehřejí! Pamatujete si třeba, když jste dělali úkoly a na psacím stole vám hřála u hlavy klasická žárovka v lampičce? Tohle už je pryč! S Juniorem jsme si dali do pracovních lamp LED žárovky a je to super – synovi není horko, když si hraje s Legem a mně se nepotí ruce, když dělám šperky :-).
Pořízení LED žárovek nemusí být ani finančně likvidační, jak se traduje a navíc máte investici za pár měsíců zpátky.

Odpad z domácnosti
Doteď jsme odváželi jen velké věci na sběrný dvůr, jinak jsme odpad netřídili. I když jsem dávala stranou papíry, ocitl se v tom vždy nějaký igelit a nakonec to skončilo v obecném kontejneru. Tak jsme začali důsledně třídit papír do jednoho ze dvou košů v kuchyňské lince. Třídíme také plasty a PET lahve – ty dáváme zase do velkého vaku na terase. Jednak proto, abychom pomohli k recyklaci odpadu z naší domácnosti – z tříděných odpadů se dá po dalším zpracování část znovu použít na nějaké další výrobky. No a také čistě ze sobeckého důvodu – kontejnery máme v ulici pod námi a aspoň máme další pohyb ;-).
Snažíme se také mít jednoduše méně odpadu. Máme dávkovače mýdla i jaru v kuchyni a koupelnách, dokupujeme pytlíčkové náplně. Stejně tak u čističů domácnosti, pokud takové balení existuje. Nebo máme spoustu lahví na pití a jednoduše si natočíme kohoutkovou vodu sebou. Balené vody nekupujeme vůbec. Flaštičky pak večer vymyjeme a ráno jedeme dál.

Uchovávání jídla, plánování nákupů
Věděli jste, že pětina z nás vyhazuje jednou týdně jídlo, které se koupilo a nestihlo sníst než se zkazilo? Uf. To je šílené číslo. Když si vezmu, kolik je to peněz z každého nákupu.
Takže se nabízí popřemýšlet o potravinách – od jejich nákupu přes uchovávání a zpracování. Vaříme přibližně stejná jídla pořád dokola, takže jsem se rozhodla mít doma jen ty suroviny, které opravdu používáme. Na co mi byla třeba rok otevřená čočka ve čtyřech barvách, když vařím jen z červené? A nebo u nákupů – jíme jeden druh šunky, tak nekupujeme zbytečně víc balení než je nutné. Taky se snažím nemít extra plnou ledničku věcí, které se zkazí než na ně dojde řada. Potraviny nakupujeme jednou týdně a veškerá zelenina i ovoce nám ten týden vydrží. Samozřejmě kromě pečiva, které dokupujeme častěji. Ale když bych nakupovala víc, než sníme, mám problém s uskladněním a vím, že bych to vyhodila.
V lednici jsem se naučila mít ovoce a zeleninu v šuplících, kde máme Fresh zóny pro uchovávání čerstvých potravin. Saláty tam vydrží krásně křupavé. Kdo nemá lednici s těmito zónami, může třeba salát uchovat v misce přikrytý vlhkou utěrkou nebo v otevřeném sáčku lehce pokapaný vodou. Otevřená balení potravin dávám do krabiček. Šunku a sýry vždy přeskládám do skleněných dóz s těsněním. Prodlužuji tak potravinám trvanlivost, otevřený igelit žádné jídlo nezachrání.
Suché potraviny skladuji také v dózách – oblíbila jsem si lehké plastové průhledné dózy. Mám v nich přesypané i snídaňové cereálie, které mám na lince.
Nedávno jsme se divili, kolik zeleniny se vyhodí při jejím škrábání. Nově teď zeleninu myji a okrajuji jen poškozené části.
Jako se vším, je to i u jídla hlavně o plánování. Ale jak jednou začnete, rychle si na to zvyknete a najednou zjistíte, kolik peněz, času a vaší energie ušetříte tím, že nelítáte každý den do obchodu. Navíc si ve větších městech můžete nechat nákup domů dovézt kurýrem. Tím vám odpadne i tahání tašek a následně bolavá záda ;-).

Vypěstuj si sám
Nebojte, nebudu oslavovat plantáže a nebudu rušit trávník kvůli bramborám. Ale pro radost si pár plodin pěstujeme. Pro kluky máme jahody a kanadské borůvky, aby si mohli utrhnout sladkou dobrotu, pro svoje potěšení mám bylinky. Jednak mě baví se na jaře trochu prohrábnout v hlíně a něco zasadit, ale hlavně mě baví vonět k nim a sklízet. Je super vyběhnout při vaření s nůžkami pro svazek bylinek, které mi rostou hned u terasy. Každý rok také vysazujeme samozavlažovací truhlík bylinkami, které nevydrží přes zimu. Letos jsme se nemohli dočkat jara, tak jsme začali s pěstováním i doma za oknem :-). Taky se u toho zabaví děti, když pomáhají se sázením a péčí. Nehledě na to, že vzrostlé bylinky pak stojí o dost víc než semínka, ze kterých se dají pěstovat.

Spotřeba vody
Máme myčku, mísící baterie, nemyjeme nádobí pod tekoucí vodou a při čištění zubů voda neteče. Tady si myslím, že můžu být spokojená. Zarazilo mě ale, že dle Ikea průzkumu v Českých domácnostech myje drtivá většina lidí nádobí pod tekoucí vodou. Nebo nádobí před mytím v myčce pod tou tekoucí vodou oplachují. Tomu nerozumím.

Kde ještě se dá ušetřit?
Pokud jde o čas i energie, tak určitě ušetříte při vaření na indukční desce díky její rychlosti v rozehřívání. Dále je super vaření více potravin v jednom hrnci pomocí napařovací vložky a nebo pokud máte správný typ nádobí, tak vaření v tzv. komínu – vaříte na jedné plotýnce a nádoby jsou naskládány na sobě a teplo se mezi nimi přenáší.
A nebo popřemýšlejte o používání věcí znovu, k jiným účelům – nejrozšířenější jsou podle mě roličky toaletního papíru. Já se tomu vždycky směju, že někdo z nich dělá panáčky nebo adventní kalendář. Ale je fakt, že je to prostě papír, který se zužitkuje jinak než se vyhodí.
Nebo třeba pesto z mrkvové a petrželové natě, kterou byste vyhodili… cokoliv vás napadne.

Přemýšleli jste o tom, kde můžete doma ušetřit? Napište mi do komentářů vaše nápady, ráda se nechám inspirovat zase od vás ;-).

Mějte se krásně a díky, že sem chodíte číst!

Ahoj, Pavla

Příspěvek byl publikován v rubrice Doma se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na IKEA projekt – Šetrnější domov

 1. katy___k napsal:

  Ahoj Pavlo, super článek. Máme to doma velmi podobně :). Zahrádku před bytem máme šikovně rozdělenou na 2 části, takže jedna je okrasná a na druhé mám záhon měsíčních jahod pro kluky, bylinkový záhon, rybízy, angrešty a v létě rajčata a cukety. Byla jsem překvapená, jak se jim i na mé pidi zahradáce daří – denně v létě sbírám mísu rajčat. Jsem na sebe pyšná :D. Taky máme komposter na trávu a kuchyňský odpad. Co se mi nedaří, je přimět kluky, aby po sobě zhasínali. Taky vody máme velkou spotřebu. Dnes se po velmi dlouhé době chystám do Ikey, takže děkuji za inspiraci. Ty sklěněné dozy do lednice a recyklační vak by se mi hodily. Moc zdravím a přeji Veselé Velikonoce.

  • Ahoj Katy, děkuji za komentář. Gratuluji k rajčatům, ty mi nikdy nešly. 😂 my máme teď nově u kontejnerů i bio popelnici pro všechny byty, což je super, nechám si tak jeden koš vyloženě na odpad z jídla atd.
   Dej vědět, co jsi pořídila v Ikee. Já pojedu asi už příští týden znovu – tentokrát pro povlečení a klukům pro ručníky. Junior chce pro sebe a pro bráchu nové barevné 😊.
   Ahoj a krásné svátky! Pavla

   • katy___k napsal:

    Ahoj Pavlo, na Ikeu se ani neptej – nevešlo se mi to do kufru auta :D. To je tak, když tam jezdím v průměru jednou ročně. Mám snad vše, co jsem chtěla, včetně těch sklěných doz do ledničky. Takový trapný dotaz – strkáš do myčky i víčka s těsněním nebo jen sklěněnou část? Biopopelnici před domem máme taky, ale je bohužel většinou hned plná. 😦 Když pak začne růst tráva, není šance vůbec. Komposter je fajn, je z něj i spousta úrodné půdy, jen na zimu ho nově nepoužíváme – letos si v něm udělaly hnízdo myši, když jsem jim tak podstrojovala – uaaa. 🙂 Rajčat se neboj, u mě se jim daří s minimální péčí. Zvládají i odjezdy na dovolenou (máme nastavené automatické zavlažování, takže žízní netrpí). Kup pár sazenic a vyzkoušej. Jen je dej přímo do půdy, kyblíky se mi neosvědčily. Ikeácké povlečení pro děti se mi líbí moc, ale bohužel nám nesedí rozměrově. 😦
    Ještě jednou přeji pohodové Velikonoce! Máš parádní mazanec! (y) 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s